Candy Candy Final Story – 2010

1

Yazar Keiko Nagita, Şeker Kız Candy’yi son defa kaleme almak istedi. Çünkü Candy hâlâ onunla konuşuyordu. “Benim hakkımda yeniden bir şeyler yaz!” diyordu. Yazar da hâlâ Candy ile ilgili söylenecek çok şeyin olduğunu düşünüyordu. Ve işte bu yeni roman da yazar ile Candy’nin gizli sohbetlerinden doğdu. Keiko Nagita; eski roman üzerinde bazı değişiklikler ve eklemeler yaparak yeni kitabı “Candy Candy Final Story”yi yazdı ve bu kitap 2010 yılında “Shodensha” yayınevi tarafından Japonya’da yayımlandı.

Bu yeni kitabın eski kitaptan farkı, Candy’nin 30’lu yaşlarında olması ve anılarını hatırlaması. Üstelik Candy biriyle evli. Ama yazar evli olduğu kişinin ismini belirtmiyor. Ondan “anohito” yani “o” olarak bahsediyor. Bize sadece kim olabileceği ile ilgili belirsiz ipuçları veriyor. Ve bu durum da, Candy hayranları arasında bitmek bilmeyen tartışmalara sebep oluyor. Yazara neden böyle bir şey yaptığı sorulduğunda ise yazar şöyle cevap veriyor:

“Candy hayranlarını hayallerinden mahrum etmek istemedim, bunun yerine bu gizemi sürdürmeyi ve o kişinin kim olduğunun cevabını hayal güçlerine bırakmayı tercih ettim.” 

Ve yazar, Candy’nin “en çok sevdiği kişi” ile mutlu bir şekilde yaşadığını dile getiriyor.

Candy Candy Final Story’nin eski kitaptan bir diğer farkı ise, kitapta yer alan bazı mektupların çıkarılması ve yerine yenilerinin eklenmesidir.

Candy Candy Final Story 2014 yılında İtalya’da da yayımlandı. Bu gelişme İtalyanlar başta olmak üzere tüm Candy severleri çok mutlu etti ve internet ortamında İtalyanca’dan diğer dillere amatör çeviriler yapılmaya başlandı.

Ben de yakın bir zamanda Türkçe tercümeleri bu sitede paylaşmaya başlayacağım. Ancak bu tercümeler Japonca aslından olmayacağı için ne kadar sağlıklı olur bilemiyorum. Umarım bir gün bu kitabı, bir yayınevi tarafından yapılan iyi bir çeviriyle okumak da nasip olur.

Yayınevlerine e-posta göndermemiz için bir sayfa oluşturdum. Hepinizin bu kampanyaya katılımını bekliyorum. Sayfaya aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz:

Kitap Basım Talebi

1 Yorum

  1. Merhaba, buraya ekleyeceğimiz turkce yazıları hangi dildeki kitaptan çevireceksiniz? Sanırım final story ler ingilizceye çevrilmedi değil mi ? Kitapları nereden bulduğunuzu merak ettim. Emekleriniz için teşekkürler çok güzel bir site. Elinize sağlık

Yorum Yaz

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz