Forum Navigation
Konu ve mesaj oluşturabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir.

Türkiye Doğal Afetleri: Deprem

Herkese merhaba, yakın zamanlarda gerçekleşen İstanbul depreminden sonra birkaç gün de olsa tüm Türkiye depremden konuştu. Ülkemiz ne yazık ki bir deprem ülkesi. Geçmişte bir çok ilimiz büyük depremler yaşadı ve yaşamaya da devam edecek. Bunlardan biri de Büyük Marmara Depremi. Marmara ve çevresinde yaşamıyor olsak bile İstanbul ve çevresinde gerçekleşecek büyük, yıkıcı etkileri olan bir deprem tüm Türkiye'yi derinden etkileyecek, maddi ve manevi zararlar verecektir.

Amacım iç karartmak, korkutmak değil. Ülkemiz ne yazık ki büyük depremlere hazırlıklı değil. En büyük iş devlete düşüyor fakat bu konuyla pek fazla ilgilenilmiyor. Yeterli önlem alınmıyor. Yine de bizim de kendi başımıza alabileceğimiz bazı önlemler mevcut. Bunlar hakkında konuşabiliriz, bilgi paylaşımında bulunabiliriz. Ve belki birilerine fikir verebilir, herhangi bir yerde olacak bir deprem için önlem almasına katkı sağlayabiliriz.

Ben daha çok Marmara Depreminden bahsedeceğim fakat haritada gördüğümüz gibi üç yanı denizle, dört yanı depremle kaplı ülkemizin.

Harita

Büyük Marmara Depremi; birçok uzmanın ortak görüşüne göre belki bugün, belki yarın belki on yıl sonra olsa da yaşanacak. Ne zaman ve nasıl yakalanacağımızı bilemediğimiz için alabileceğimiz önlemleri gecikmeden almalıyız. Depremden kaçmak, olmayacak gibi davranmak, düşünmemek çözüm değil. Tam tersi üzerinde biraz düşünmek, araştırmak, -ama ağızdan her çıkana, kötü niyetli insanların abartılı sözlerine inanmadan- okumak ve bunlara göre olabileceklerin farkında olup, deprem anı ve sonrası için planımızı yapmak çok önemli.

* En çok zaman geçirdiğimiz alanlarımız, evlerimizde deprem olursa ne yapmalıyız? Ve ne yapmamalıyız?
* Evim yeterince sağlam mı? Depreme dayanıklı mı? Bina sağlamlık raporu var mı?
* Evimdeki eşyalar, dolaplar monte mi, nasıl monteleyebilirim?
* Hayat üçgeni nedir, nasıl oluşturulur?
* Deprem çantası nedir, nasıl olmalı, içine ne konmalı?
* Deprem ardından ne yapmalıyım? Evimde durmayacaksam nereye gitmeliyim?
* Ailem, sevdiklerim, arkadaşlarımla nasıl iletişimde olabilirim? Nasıl buluşabilirim?
* Ailemi, sevdiklerimi, arkadaşlarımı nasıl bilinçlendirebilirim?

Aklıma belli başlı bu sorular geldi benim. Eminim ki çok daha fazla da eklenir düşündükçe. Sadece bu soruları sorup araştırmamızı yapsak bile katkı sağlayacaktır deprem konusunda bilinçlenmemize.

Çok konuştum. Umarım birileri okur ve bildiklerini ya da tecrübelerini ve yaptıklarını bizimle paylaşır. Ve umarım birileri okur da önlem alması için önayak olur burada yazdıklarımız.

Deprem çantası nasıl hazırlanır? Bununla ilgili bir video paylaşıyorum son olarak. Lütfen siz de bildiklerinizi ve yararlı olabileceğini düşündüğünüz linkleri, videoları veya yazıları paylaşın. Mutlu ve Candy'li günler 🙂

Buna rağmen değil, bu da dahil.

Bu güzel bilgiler için teşekkür ederiz 😊

Bilinçli olmak çok önemli. Teşekkür ederiz bizi bilgilendirdiğin için bird-one. 😉 Videoda da, deprem çantası içine hangi malzemeler ne için konulmalı, çok güzel izah edilmiş.

Güzel ve yararlı başlıklarla forumumuzu geliştirmeye devam edelim. ♥